תפריט

tama

מדינת ישראל קבעה מגוון תמריצים לבניינים שיבצעו את החיזוק הנדרש מפני רעידות אדמה, ביניהם מתן זכויות בנייה לתוספת דירות בקומות חדשות שיבנו במסגרת התמ"א 38 בתמורה לשיפוץ, חיזוק ושדרוג המבנה  פנימי וחיצוני,שיפוץ ושדרוג הלובי וחדר המדרגות, הוספת מעלית והגדלת שטח הדירה, ממ"ד ומרפסת שמש עפ"י התקן  או במקרה של תמ"א מסוג הריסה ובנייה  בתמורה לדירה חדשה בבניין חדש ומודרני,דירה הכוללת מרפסת שמש, ממ"ד, מחסן, חניה פרטית ועוד והכל ללא עלות לדיירי הבניין.
בעלי הדירות הקיימים בעצם מוכרים את זכויות הבנייה על הגג (לפעמים גם בקומת הקרקע) בתמ"א מסוג חיזוק ובנייה או את זכויות הבנייה על הקרקע בתמ"א מסוג הריסה ובנייה ובתמורה לכך מקבלים הדיירים את התמורות הנ"ל.

בדוח מעקב של משרד הפנים המסכם את התקופה מיום הולדתו של התמ"א 38 ועד לתחילת שנת 2013 ונמצא שהוגשו כ 770 בקשות לפרויקטים של תמ"א 38 מתוכן אושרו כ 460 סה"כ,  כל הבקשות הן במחוז גוש דן מחוז ירושלים ומחוז חיפה.

קיימות שיטות רבות ומגוונות לחיזוק בניינים כנגד רעידות אדמה והדבר משתנה מבניין לבניין. לא ניתן לדעת מראש באיזה אופן יחוזק כל בניין שכן ההמלצות והתוכניות המתאימות ייקבעו ע"י הקונסטרוקטור לאחר ביצוע הסקר המתאים וחישובים סטטיים של עמידה בעומסים.

הבניה במסגרת תמ"א 38 מסוג חיזוק ובנייה הינה מסובכת ומורכבת לעיתים אף יותר מבניה חדשה כמו בתמ"א 38 מסוג הריסה ובנייה. החיבור בין יסודות הבניין הישנים והחדשים , אופן החיזוק וההשתלבות בבניה קיימת דורשות ידע מקצועי רב ,ניסיון ומומחיו בנושא.

עבודות הבניה על מבנה מגורים בזמן שדיירים גרים בו דורשות תכנון קפדני ושיתוף פעולה צמוד ושקוף מצד כל הדיירים והמעורבים בפרויקט. חשוב לבדוק כי הקבלן או החברה איתם אתם מתכוונים לבצע את הפרויקט עומדים בתקנים הרלוונטיים לבניה ובעלי ניסיון מוכח בביצוע פרויקטים מורכבים בתחום ההתחדשות העירונית.

מטרת החיזוק בתמ"א 38 מסוג חיזוק ובנייה הנה לקשור את הבניין כיחידה הומוגנית אחת על מנת להפחית את הסיכון שבעת רעידת אדמה, המפעילה לחצים אופקיים כדי שהבניין לא יקרוס אנכית. קיימות שיטות רבות אשר המשותף להן הוא חיזוק היסודות ויציקה של בטון מזוין ופלדה בחגורות לאורך העמודים העוברים בקירות החיצוניים של הבניין ולרוחבו. שיטת החיזוק נקבעת על ידי מהנדס קונסטרוקציה מוסמך בהתאם לנתונים הבאים:  על איזה יסוד מונח הבניין, מיקום הבניין, סוג הקרקע עליו יושב הבניין, ממצאי הבטון והזיון הקיים ועוד...
שיטות החיזוק בתמ"א 38 מסוג חיזוק ובנייה כוללות מגוון פתרונות, כל הפתרונות כפופים לקבלת ההיתרים המתאימים ברשויות. על מבקשי הבקשה לבחור בפתרון שמתאים לכל בניין ובניין, בהתייחס לכל מאפייניו של המבנה, המגרש, אופי סביבתו ועוד מספר רב של בדיקות הנעשות מראש.

תוספות הבנייה השונות משפרות את חיזוק הבניין מלבד היותן תמריץ כלכלי למימוש התמ"א 38 על סוגיו השונים. לדוגמה תוספת מעלית שנעה על פיר יצוק מבטון וברזל משפרת את מיגון הבניין בציר המרכזי ואילו תוספת ממ"ד מחזקות את הבניין כנגד הכוחות האופקיים הנוצרים בעקבות רעידת האדמה.

חיזוק הבניין במסגרת תמ"א 38/3 מסוג חיזוק ובנייה כולל את חיזוק עמודי הבניין וקומת העמודים, בניית קורות חיצוניות, ממ"דים ומעלית, יציקת גג חדש ובניית דירות חדשות ולבסוף שדרוג ושיפור חזות הבניין.

 • חיזוק עמודי הבניין וסגירת קומת העמודים - תהליך החיזוק מתחיל בחפירה וחשיפת עמודי הבניין הישנים, עיבויים על ידי יציקות בטון וברזל, והקמת קירות הקשחה אשר יסגרו את רוב קומת העמודים ויקנו לבניין ביסוס ויציבות חדשים.

 • בניית קורות חיצוניות, שלד ממדי"ם ופיר מעלית - זהו שלב הבנייה של הקורות החיצוניות, שלד הממ"דים, פיר המעלית וגרם המדרגות

 • יציקת גג חדש ובניית דירות חדשות על הגג - מפנים את כל המתקנים הקיימים על הגג כגון דודי שמש, צלחות לווין ומזגנים ומעבירים אותם לפיגומים של הבניין. הדיירים ימשיכו להשתמש בהם עד לבניית הגג החדש, אליו יוחזרו אותם מתקנים או יוחלפו במתקנים חדשים בעת הצורך..

 • שיפור חזות הבניין - בסיום בניית הדירות החדשות מתבצעות עבודות הגמר של שיפור ושדרוג כל הבניין כמו חיפוי חיצוני, החלפת תשתיות מים וביוב, שיפוץ וריצוף החצר והחניה, חדר אשפה, חדר גז, מקלט, שיפוץ הכניסה חדר המדרגות והלובי, התקנת מעלית, שיפוץ הגינה והתקנת תריסים חדשים. לאחר השיפוצים הללו הבניין שלכם ייראה כמו בניין חדש.עקרונות התקשרות

 • פרויקט תמ"א 38 יתבצע ללא עלות כלשהי מצד בעלי הדירות.

 • פרויקט תמ"א 38 יתבצע ללא סיכון לבעלי הדירות. הדיירים יקבלו בטחונות מתאימים במסגרת ההתקשרות עם החברה.

 • טיפול ופיקוח אישי ע"י רכז הפרויקט - החברה תעמיד רכז פרויקט לנוחות ולעזר דיירי הבניין ורוכשי הדירות.

 • שיתוף הדיירים בתכנון- החברה תפעל בשיתוף מלא עם נציגות הבניין ורוכשי הדירות משלב הבדיקה הראשונית ועד לטופס 4 ו/או תעודת אכלוס.

 • עיצוב פנים שטחים ציבוריים ולובי הבניין- יעוצב ע"י אדריכל / מעצב פנים כראוי לבניין בעל סטנדרט בנייה וגמר יוקרתיים.

 • תשלום שכרו של עורך דין המייצג את דיירי הבניין, כמקובל ולפי אישור החברה.

 • תשלום שכרו של מפקח בנייה חיצוני מטעם דיירי הבניין, כמקובל ולפי אישור החברה. 

 • תשלום היטלי השבחה ומס רכישה, אם יחולו. בנוסף, תשלום אגרות הבנייה.

 • תשלום מס שבח, אם יחול.

 • פוליסת ביטוח- היזם יוציא פוליסת אחריות קבלנים וסיכוני צד ג' לטובת הפרויקט.

 • אחריות ביצוע בהתאם לחוק מכר דירות, ביצוע בדיקות ותיקונים על פי הצורך במהלך שנת בדק ולאחריה. 

 • תינתן לדיירים אפשרות לרכוש דירה נוספת בפרויקט, בהנחה של 6% מהמחירון

 

ביצוע של תמ"א 38 משתנה מפרויקט לפרויקט בהתאם לנסיבות ,ההיתרים השונים,היזמים ותיקוני התמ"א השונים (מעבר לתיקון תמ"א 1 או 2 ).
אתם מוזמנים לבחון את ההצעות שלנו למימוש תמ"א 38 בניינכם.

 nafca - branding & web | 2015 © א.ש יזמות | כל הזכויות שמורות